piątek, 24 marca 2017

Jak to uszyć? Bluzka z kokardą


Tym razem w tutorialu zajęłam się czymś bardziej skomplikowanym. Wybrałam bluzkę z Burdy 5/2009 model 113. Użyty przeze mnie materiał to cienki szyfon i z tego powodu bluzka wymaga podszewki. Oczywiście jeśli wybierzecie trochę grubszy materiał, podszewka jest zbyteczna, a przy okazji jest o połowę mniej szycia.Zaczynam jak zawsze od wyszukania w Burdzie wybranego modelu i odpowiadających mu części. Odbijam je na papier a następnie wycinam części bluzki z szyfonu. To samo robię z podszewką - potrzebuję dokładnie takich samych części. Jeśli macie problem z szukaniem elementów wykroju lub krojeniem ich to bardziej szczegółowy opis znajdziecie w pierwszym poście mojego cyklu (KLIK).

Zwróćcie uwagę, że oprócz standardowych elementów, które odbijamy z form dostarczonych przez Burdę, potrzebujemy także dwóch dodatkowych elementów - oznaczone są literkami a oraz b. Długości plisek i mankietów zależą od rozmiaru bluzki jaki wybraliśmy: do rozmiaru 36 potrzebujecie pliskę oznaczoną literką "a" o długości 90 cm, do rozmiaru 38 będzie to już 95 cm, itd.

Przygotowujemy sprzęt, odpowiednie nici...

Odbijamy poszczególne elementy bluzki na przezroczysty papier. Następnie wycinamy je i układamy zgodnie z zaleceniami Burdy na naszej tkaninie.


Polecam dokładne oznaczanie elementów i wszystkich szczegółów umieszczonych na nich, bo jest to potem bardzo pomocne.


Nie zapominamy o wykrojeniu podszewki, jeśli Wasz materiał wymaga jej użycia.


Zajmę się teraz częściami oznaczonymi numerem 2 czyli dołem przodu mojej bluzki. Przypinam szpilkami zakładki zgodnie z kierunkiem strzałek i przeszywam. Robię to osobno na szyfonie i podszewce. Następnie spinam szyfon z podszewką (szwy idą do środka). Sprawdzam czy zakładki są przyszyte w równej odległości od siebie.
Zajmę się teraz częściami o numerze 1. Nacinam miejsce, w którym wszyje rękaw. Zaznaczam kredą krawiecką miejsca, gdzie mają być zszyte zaszewki przodu - przeszywam. Dokładnie to samo robię z podszewką. I na materiale i na podszewce zakładki zaprasowuję.
Gdy mam już przygotowane górne części przodu, zabieram się za szukanie górnej części tyłu (element o numerze 3). Spinam przód i tył bluzki prawymi stronami do siebie, na linii ramion i po bokach. Analogicznie postępuje z podszewką. Na tym etapie nie łączę razem szyfonu i podszewki - zszywam wzdłuż ramion i po bokach szyfon i osobno podszewkę.


Tak po zszyciu prezentują się moje części:

Na elemencie o numerze 4 zaznaczam lub po prostu od razu przypinam szpilkami linię, po której pójdzie mi szew (w celu zrobienia kontrafałdy).


Po zszyciu rozprasowuje kontrafałdę i dla własnej wygody przyszywam ją blisko krawędzi (aby w czasie dalszego szycia materiał się nie ruszał).

Przypinam dół przodu i dół tyłu prawą stroną do prawej i przeszywam boki (to samo oczywiście robię z podszewką).

Dół bluzki powinien wyglądać jak na zdjęciu poniżej.

Muszę teraz rozprasować szwy i połączyć górę bluzki razem z dołem. Całą "historię" powtarzam z podszewką. U mnie szwy szyfonu oraz podszewki się widzą - po prostu chcę aby nie były widoczne wewnątrz bluzki. Przy bardzo przezroczystym materiale, szwy podszewki należałoby zrobić od strony ciała.
Zajmę się teraz przyszyciem pliski oznaczonej literą "a" do bluzki. Przypinam ją (jak widać na zdjęciu niżej) od góry. Przeszywam, a następnie zawijam do góry, zaprasowuje.


Teraz podwijam pliskę od górnej strony, przypinam szpilkami i przeszywam blisko krawędzi. Pliska spełnia rolę dekoracyjnego detalu na bluzce, jeśli chodzi o podszewkę, nie potrzebujemy jej.


Pora na przyszycie pliski z przodu bluzki - jest to element o numerze 9. Postanowiłam użyć ozdobnych guzików zapinanych na wierzchu (w Burdzie jest nieco inaczej). Przypinam do siebie szpilkami szyfon i podszewkę, dodatkowo wycinam flizelinę, aby całość ładnie się formowała, przyklejam żelazkiem. Zginam obie części na pół, flizeliną do środka i zaprasowuję.


Jak widzicie na zdjęciu poniżej, mam przygotowaną pliskę i resztę bluzki (szyfon i podszewką są tylko i wyłącznie przypięte szpilkami). W tym momencie możecie sprawdzić na sobie czy są równo ułożone, bo teraz będą już na stałe zszyte z podszewką. Odwracam bluzkę na lewą stronę (tak jak na zdjęciu niżej) i przypinam pliskę szpilkami. Następnie przeszywam.Rozprasowuję szew jak na zdjęciu poniżej.

Podwijam resztę tkaniny pod spód. Pamiętam o tym, że pliski mam zaprasowane równo w połowie, dlatego pilnuję tej linii, na czas szycia spięłam pliskę szpilkami.


Zajmę się teraz wszyciem rękawa (dokładny opis wszystkich czynności znajdziecie w ostatnim poście - KLIK). Rękawy mojej bluzki również są na podszewce. Najpierw potrzebuję stworzyć tunele. Składam rękawy prawą stroną do prawej, zszywam. Rękawy z podszewki łączę z podszewką, rękawy z szyfonu łączę z szyfonem i przyszywam do powstałej już wcześniej bluzki. Uważajcie w tym miejscu, aby na pewno szwy szyfonu i podszewki były skierowane do siebie, czyli schowane pomiędzy szyfonem a podszewką.


Tak wygląda wszyty przeze mnie rękaw:

Analogicznie postępuje z drugą stroną bluzki. Rękawy oczywiście można wszyć przed wszyciem na przodzie pliski oznaczonej numerem 9 - ważne, aby mieć dostęp do rękawa :-)Niestety zapomniałam, że pliska przodu powinna być przyszyta, ale nie do samej góry, dlatego teraz lekko sprułam szew i nacięłam. Resztę zawinęłam do środka i zaraz przeszyję. Jest to konieczne, ponieważ chcę doszyć kokardę.


Część numer 10, czyli kokardę przypinam szpilkami razem z podszewką, zszywam obie części kokardy na środku (przykładając prawą stronę do prawej).

Spinam szpilkami kokardę złożoną na pół, zaprasowuję i przykładam do kołnierza bluzki. Muszę wiedzieć jak daleko zszyć ze sobą końce kokardy (chodzi o te zwisające, mają one być zszyte w bluzce aż do miejsca gdzie zrobiłam wcześniej nacięcie, reszta kokardy połączy się z kołnierzem bluzki).Przypinam szpilkami prawą stronę do prawej i przeszywam do zaznaczonego miejsca. Następnie wywijam na prawą stronę i rozprasowuję.
Teraz muszę przyszyć kokardę do mojej bluzki. Spinam jej część najpierw od prawej strony bluzki, tj. z szyfonem i przeszywam. To samo robię później przypinając ją to podszewki. Aby ja przyszyć, tym razem muszę bluzkę wywrócić na lewą stronę.


Tak kokarda prezentuje się po wszyciu:


Czas na mankiety rękawów. Przykładam prawą stroną do prawej (razem z podszewką) i zszywam, aby powstał tunel. Rozprasowuje szwy.

Przypinam mankiety do rękawa bluzki prawą stroną do prawej, przeszywam.


Wywracam mankiety, rozprasowuję i zawijam pod spód, znów przeszywam.


Tak prezentuje się gotowy rękaw:

Powoli zbliżam się do końca. Podwijam dół (tu niestety okazało się, że muszę podwinąć osobno podszewkę, osobno szyfon, dlatego także dół pliski z przodu lekko nadprułam). Przypinam szpilkami podwinięcie, przeszywam i rozprasowuję.
Muszę jeszcze zająć się dołem pliski - zawijam ją do środka i przeszywam bardzo blisko brzegu.


Czas na ostatni element - guziki. Skorzystam ze specjalnej stopki do robienia dziurek na guziki, muszę więc zaznaczyć miejsca, w których chcę je mieć. Oczywiście najpierw rozkładam guziki w jednakowej odległości od siebie.
Mam już dziurki, czas na doszycie guzików!

Tak bluzka prezentuje się z lewej strony:
A tak z prawej! Po więcej zdjęć zapraszam Was w poniedziałek :-)

4 komentarze:

 1. woow! Podziwiam za zrobienie tak obszernego tutorialu :O

  OdpowiedzUsuń
 2. Bluzka przepiękna. Fajny tutorial. Ja jeszcze nigdy nie uszyłam bluzki na podszewce. Zawsze się gotuję w takich podwójnych bluzkach. Co innego w sukienkach, czasem szyję z podszewką bo wtedy się sukienka nie klei do rajstop.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kropeczki <3 świetnie wyszła Ci bluzeczka

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale świetny szczegółowy opis!
  Uwielbiam szyfon. Upierdliwy w szyciu, ale wdzięczny w noszeniu. Szkoda, że niestety to zwykle poliester, a na jedwab zazwyczaj mnie nie stać ;(

  OdpowiedzUsuń